Uvolněte místo na disku

Dochází vám místo na systémovém disku?

Další popis je pro uživatele, kteří se ve správě počítače alespoň trochu vyznají. Když zjistíme, že některé adresáře zabírají obrovské místo a patří programům u nichž nedokážeme změnit místo ukládání a chtěli bychom je přesto přestěhovat na externí disk, lze to udělat jednoduchým trikem.

Může jednat třeba o adresář, kam se automaticky ukládají fotografie z iCloudu, například C:\Users\xyz\Pictures\iCloud Photos\Downloads. V tomto případě víme, že do koncového adresáře Downloads se automaticky ukládají fotografie z mobilního tlefonu iPhone. Místo toho bychom chtěli, aby se fotografie automaticky ukládaly například do adresáře A:\AppleMobilePhotosDownloads.

Například stiskem Windows+R Spustíme CMD.exe ve kterém lze vytvořit symbolický link na konkrétní adresář. Je to stejná situace, jakou využívá systém, když má adresář Pictures a současně adresář Obrázky. Pokud klikneme na kterýkoli z nich, otevřeme stejný cílový adresář – otevřeme stejný obsah. Adresář Pictures je skutečný a adresář Obrázky je jen link na skutečný adresář. Jak tedy takový symbolický link vytvoříme?

Pokud s předmětným adresářem pracuje program na PC, tak jej vypneme, nabo děláme práci po restartu, když víme, že není spuštěn. Potom se v CMD nejprve přesuneme do adresáře, který obsahuje adresář Download (ten který budeme přesměrovávat). Tedy například C:\Users\xyz\Pictures\iCloud Photos\  To provedeme pomcí příkazu cd, mezera a Tab na aktuálním řádku CMD. Pokud zapíšeme cd a mezera, potom nám opakované stisky Tab nabízejí adresáře, do kterých se můžeme posunout a my to potvrdíme Enter. Vracet se můžeme například pomocí cd a dvě tečky.

V CMD si můžeme spustit příkaz mklink /? abychom viděli jeho chování. V txt souboru si připravíme příkaz mklink / J "C:\Users\xyz\Pictures\iCloud Photos\Downloads" "A:\AppleMobilePhotosDownloads"

Postupujeme těmito kroky:

0) připravíme stav, kdy program není spuštěn
1) originální adresář s platnými daty přejmenujeme například na Downloads.Old
2) v CMD přejdeme na mateřský adresář v němž je podadresář Downloads
3) podíváme se co dělá příkaz >mklink /?
4) vložíme a spustíme připravený příkaz – pokud jsme pracovali pozorně, objeví se hláška, že byl symbolický link vytvořen.
5) například mamažerem se podíváme, že ve stejném adresáři jsou nyní podadresáře dva:
Downloads.Old.DIR
 = skutečný a Downloads.LNK = odkazující.
6) pokusně vezmeme jeden soubor ze starého skutečného adresáře Ctrl+C a vložíme ho do symbolického adresáře Ctrl+V. Soubor se objeví v cílovém adresáři "A:\AppleMobilePhotosDownloads" 
7) vidíme, že vše funguje správně a ten pokusný soubor můžeme smazat a stejně pomocí Ctrl+X vložíme do symbolického adresáře celý obsah skutečného adresáře.
8) spuštěním programu, který využívá předmětný adresář ověříme, že i ten program pracuje s tím novým umístěním správně. Já jsem například vyfotil jsenu fotku a když se ukončil přenos, podíval jsem se do nového umístění a ta fotka tam byla.

Ve výsledku je trochu matoucí, že nám manažer ukazuje velikost zástupného symbolického adresáře, jako by ten objem dat byl na disku c, ale místo se uvolnilo.  :-)

A na závěr je potřeba vymyslet, jak nezapomenut, že jsme v adresářové struktuře systémového disku udělali uvedené úpravy. 


© 2021 Labyrint Tao, Zátiší 768, 473 01 Nový BorStránky jsou místem pro záznam postupného studia Cesty a Tao pro interní vzdělávací potřebu.
Přínosy uvedených praktik a cvičení nejsou náhradou lékařské péče.
Následování, způsob a míra praktikování je svobodnou a odpovědnou volbou každého.