
Dochází vám místo na systémovém disku?
Další popis je pro uživatele, kteří se ve správě počítače alespoň trochu vyznají. Když zjistíme, že některé adresáře zabírají obrovské místo a patří programům u nichž nedokážeme změnit místo ukládání a chtěli bychom je přesto přestěhovat na externí disk, lze to udělat jednoduchým trikem.
Může jednat třeba o adresář, kam se automaticky ukládají fotografie z iCloudu, například C:\Users\xyz\Pictures\iCloud Photos\Downloads. V tomto případě víme, že do koncového adresáře Downloads se automaticky ukládají fotografie z mobilního tlefonu iPhone. Místo toho bychom chtěli, aby se fotografie automaticky ukládaly například do adresáře A:\AppleMobilePhotosDownloads.
Například stiskem Windows+R Spustíme CMD.exe ve kterém lze vytvořit symbolický link na konkrétní adresář. Je to stejná situace, jakou využívá systém, když má adresář Pictures a současně adresář Obrázky. Pokud klikneme na kterýkoli z nich, otevřeme stejný cílový adresář – otevřeme stejný obsah. Adresář Pictures je skutečný a adresář Obrázky je jen link na skutečný adresář. Jak tedy takový symbolický link vytvoříme?
Pokud s předmětným adresářem pracuje program na PC, tak jej vypneme, nabo děláme práci po restartu, když víme, že není spuštěn. Potom se v CMD nejprve přesuneme do adresáře, který obsahuje adresář Download (ten který budeme přesměrovávat). Tedy například C:\Users\xyz\Pictures\iCloud Photos\ To provedeme pomcí příkazu cd, mezera a Tab na aktuálním řádku CMD. Pokud zapíšeme cd a mezera, potom nám opakované stisky Tab nabízejí adresáře, do kterých se můžeme posunout a my to potvrdíme Enter. Vracet se můžeme například pomocí cd a dvě tečky.
V CMD si můžeme spustit příkaz mklink /? abychom viděli jeho chování. V txt souboru si připravíme příkaz mklink / J "C:\Users\xyz\Pictures\iCloud Photos\Downloads" "A:\AppleMobilePhotosDownloads"
Postupujeme těmito kroky:
0) připravíme stav, kdy program není spuštěn
1) originální adresář s platnými daty přejmenujeme například na Downloads.Old
2) v CMD přejdeme na mateřský adresář v němž je podadresář Downloads
3) podíváme se co dělá příkaz >mklink /?
4) vložíme a spustíme připravený příkaz – pokud jsme pracovali pozorně, objeví se hláška, že byl symbolický link vytvořen.
5) například mamažerem se podíváme, že ve stejném adresáři jsou nyní podadresáře dva:
Downloads.Old.DIR = skutečný a Downloads.LNK = odkazující.
6) pokusně vezmeme jeden soubor ze starého skutečného adresáře Ctrl+C a vložíme ho do symbolického adresáře Ctrl+V. Soubor se objeví v cílovém adresáři "A:\AppleMobilePhotosDownloads"
7) vidíme, že vše funguje správně a ten pokusný soubor můžeme smazat a stejně pomocí Ctrl+X vložíme do symbolického adresáře celý obsah skutečného adresáře.
8) spuštěním programu, který využívá předmětný adresář ověříme, že i ten program pracuje s tím novým umístěním správně. Já jsem například vyfotil jsenu fotku a když se ukončil přenos, podíval jsem se do nového umístění a ta fotka tam byla.
Ve výsledku je trochu matoucí, že nám manažer ukazuje velikost zástupného symbolického adresáře, jako by ten objem dat byl na disku c, ale místo se uvolnilo. :-)
A na závěr je potřeba vymyslet, jak nezapomenut, že jsme v adresářové struktuře systémového disku udělali uvedené úpravy.